vissza a menüben
Magvetési tapasztalatok
A magokat február elején kezdem elvetni, Lehet vízben csíráztatni vagy földbe vetni.
Az apró méretű, kényes vagy különleges fajtáról való magokat célszerű a vizes módszerrel ültetni, mert apró méretük miatt nem mindig tudnak kibújni a földből. Ennek a módszernek előnye, hogy 2-3 nap alatt kiderül, hogy csíraképes-e a mag vagy sem.
Leander magok vetéséhez én BioLand C-típusú földet szoktam használni, ezt kicsit átszitálom, ne legyenek benne nagy csomós föld darabok és keverek hozzá kevés folyami homokot a lazítás végett. Télen csak akkor érdemes nekifogni a magok vetéséhez ha megfelelő körülményeket tudsz biztosítani nekik, meleg,fény.....stb, ellenkező esetben nagyon felnyurgulnak, gyengék lesznek eldőlnek. Legjobban 4 levelestől kell nekik a fény, ilyenkor jó ha világítasz nekik vagy ha nem megoldható és elkezdenek felnyúlni akkor a 4. levél utánl visszacsípheted őket. Ezzel nyersz egy kis időt a kirakásig. A másik előny,hogy ezáltal oldalhajtásra serkented őket és szépen elkezdenek bokrosodni. Viszont hátránya lehet a magonc későbbi virágzása, ilyenkor lehet, hogy nem 2-3 év múlva virágzik hanem akár 5 év is lehet. Vannak olyan magoncok is amik nem bokrosodnak könnyen ezek a visszacsípés után kicsit lemaradnak a fejlődésben.
Mikor 6-8 levelesek lesznek egyesével kicserepezem őket 6x6x5 vagy 5x6x6cm cserepekben. Következő évben március-áprilisban, kb. 1 éves korukban ismét átültetem őket nagyobb cserépbe (ez a legjobb számukra) vagy levágott petpalack aljába (végszükség esetére az is jó). Ilyenkor már a balkonföldhöz keverek kerti kecsketrágyás földet, és zúzott tojáshéját is, ez utóbbi jobban meszesíti a földet lebomlása közben. Igaz ez a módszer sok helyet igényel, de nekem ez vált be, hogy minél hamarabb külön cserepezem őket, és nem teszem zsúfolva egymás mellé a cserepeket, mert ilyenkor szépen tudnak bokrosodni. Általában napi kétszer, de nagy melegben háromszor is öntözöm, vagy zuhanyoztatom őket, betonon vannak a rekeszek, de van a rekesz alján fólia is ami 2-3 helyen picit megvágtam, hogy ne álljon meg benne a víz. Nálunk a víz kemény, a leveleken is meglátszanak a vízcseppek nyomai. Mivel betonon vannak elég párás a környezetük locsolás után. Reggel 9-10-től délután 7-ig tűző napon vannak és szélvédett helyen. A víz és a megfelelő páratartalom nagyon fontos a magoncok fejlődésében, de én legfőképpen az atkák miatt csinálom a zuhanyoztatást, nehogy beatkásodjanak a zsúfoltság miatt.
Tápot: Freticare III , Fitohorm Plus, Dr Garden Leander doktor, és a virágzásindítót használom, felváltva mindenhez.
Télen a magoncok is sötét párás pincében telelnek a nagyokkal együtt, szinte állandó 6-8 fokban folyamatos szellőztetésben
Vizben csíráznak az apró magok
Toulouse fajta kis vékony magjai:
Amint kezd csírázni akkor csipesszel óvatosan ráhelyezed a cserépbe vagy tálcán lévő földre.
Fontos,hogy ne vesd, vagy csírázás után ne tüzdeld túl sűrűre, mert jobban is fejlődnek és igy csökkenthető a palántadőlés veszélye is.
Kis mennyiségű, vagy a fajtánkénti vetésnél használható a gyümölcsös doboz. Nagyobb mennyiségű magnál célszerű balkonládába vetni a magokat.
1. A magokat kicsit megtisztítom a szöszmöszétől.
2. Lyukas aljú átlátszó dobozt hungarocel tálcára teszem majd 5-7cm-re kb. félig töltök átszitált C típusú BioLand balkonföld és némi folyami homok keverékével.
3. A földet némileg tömörítem. Fontos,hogy tömörödött talajt kapjunk,,hogy a magok a majdani locsolások alkalmával nehogy mélyre süllyedjenek, ha mélyre kerülnek nem valószínű,hogy kitudnak a föld fölé bújni.
4-5. Spricnivel jól belocsolom a földet, hogy a teteje szinte tocsogjon
6. Erre a jó vizes földre helyezem a magokat kb. 1cm-re egymástól.
7. Jól átszitált finom földel takarom kb. 2-3 mm-re, majd óvatosan a spricnivel ismét meglocsolom.
8. A doboz tetejét lefedem folpackal, a tetejére pár lyukat csinálok, hogy szellőzzön nehogy befülledjen és berohadjanak a földben lévő magok. Déli ablakba radiátor fölé helyezem, napi 2-3 alkalommal locsolom.
Ezek pedig a 7 hónapos Kewpie magoncok 30-35cm magasak.
Az összezsúfolt növények bár ugyan annyi idősek de nem bokrosodnak és lassan felkopaszodnak.
Ezek a tavaly februárban, márciusban ültetett Gotsis magokból lett magoncok.
Télen a magoncok is sötét párás pincében telelnek a nagyokkal együtt, szinte állandó 6-8 fokban folyamatos szellőztetésben
vissza a menüben
|